09:34, 20 лютого 2022 р.
Як лозівчанам, які продають та купують товари в інтернеті, не потрапити на гачок шахраїв – поради Кіберполіції
Використовуючи платформи оголошень, є ризик постраждати як при купівлі товарів, так і під час їхнього продажу. За останні роки правоохоронці фіксують тенденцію переходу злочинної діяльності у цифрове середовище, чим стрімкіший розвиток онлайн-шопінгу, тим більше ця сфера приваблює увагу шахраїв. У кіберполіції роз’яснили, як безпечно купувати та продавати.
Які схеми зараз використовують шахраї?
У 2021 році в Управління протидії кіберзлочинам в Харківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України надійшло 70 % електронних звернень з приводу онлайн-шахрайств.
Наприклад, недобросовісний продавець розміщує оголошення про продаж неіснуючого товару, отримує передплату, або повну оплату за товар, а потім припиняє спілкування з покупцем. Також розповсюджені схеми, коли шахраї видають себе за покупців. За одним зі сценаріїв псевдопокупець знаходитьномер продавця та зв’язується з ним у месенджері. Шахрай пропонує оформити доставлення через послугу доставки сайту оголошень, потім надсилає у месенджері посилання на фішінгову сторінку, що імітує офіційний сайт платформи оголошень. Продавець вводить дані банківської картки, щоб отримати гроші за товар. Таким чином людина передає дані банківської картки шахраю.
Останнім часом розповсюджена і схема виманювання даних банківських карток за допомогою сайтів знайомств. За такою схемою шахрай пропонує разомвідвідатикультурний захід (кіносеанс, концерт, виставу) та надсилає у месенджері посилання на фішінговий сайт, де продають квитки. Під час придбання білетів від потерпілого на фішінговому сайті вимагають заповнити форму з реквізитами його банківської картки (СVV-код, термін дії), потім шахраї переказують гроші з рахунку потерпілого собі.
Як вберегтися від онлайн шахраїв?
- для онлайн-шопінгу використовувати лише перевірені ресурси;
- уважно перевіряти URL-адресу необхідного сайту, адже один зайвий символ може означати, що це фішинговий сайт;
- на офіційному сайті торговельного онлайн майданчика ознайомитись з умовами отримання послуги доставки;
- не переходити за підозрілими гіперпосиланнями;
- підозру має викликати пропозиціяпро переведення спілкування у месенджері (у разі купівлі на платформі оголошень, обговорювати деталі угоди лише в чаті цієї платформи і не переходити у месенджери);
- під час розрахунків в і Інтернеті можна використовувати Інтернет-картку (віртуальну картку), на яку переказувати кошти безпосередньо перед розрахунком та у сумі, необхідній для розрахунку;
- не повідомляти стороннім свій фінансовий номер (номер мобільного оператора, через який проходить автентифікація в Інтернет-банкінгах), повідомити мобільному оператору про заборону на дистанційний перевипуск сім-картки. В соціальних мережах, на сайтах оголошень не вказувати в якості контактного свій фінансовий номер.
Що радять покупцям?
- не робити 100% передплати за товар, використовувати послугу«післяплати» - оплата після отримання та огляду товару;
- вивчати відгуки про продавця в Інтернеті;
- зателефонувати на номер продавця, вказаний в оголошенні.
Що радять продавцям?
- повідомляти покупцям для розрахунку тільки номер банківської карти (ніяких кодів, паролів). Розповсюджена схема, коли шахраї, під виглядом покупців, вимагають для переказу коштів номер саме кредитної картки продавця.
- на базі офіційного вебсайту працює інформаційний антишахрайський майданчик під назвою «STOP FRAUD», який містить в собі перелік телефонних номерів, банківських карток та інтернет-ресурсів, які використовувалися для реалізації шахрайських схем злочинцями.
- щоб убезпечити себе від шахраїв, які телефонують від імені працівників банків та випитують інформацію, не треба повідомляти інформацію про себе, свої рахунки, коди, паролі. З’ясуйте усі питання у найближчому відділенні свого банку.
Ми є у Telegram. Приєднуйтесь, на вас чекають тільки перевірені новини
Читайте також: У Лозівській поліції розповіли, як діють телефонні шахраї та як від них вберегтись
Нацполіція Харківщини викрила call-центр шахраїв, вони ошукали людей на мільйон гривень (ВІДЕО)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Для чого потрібен декоративний сургуч у стрижнях?
Новини компаній
10:48
10 вересня
08:00
9 вересня
live comments feed...