Придбати земельну ділянку можна за допомогою електронних аукціонів, які проходять в державних системах Прозорро.Продажі і СЕТАМ (Setam/OpenMarket), а не тільки зі звичайного ринку нерухомості. Земельні торги відкрилися з 01 липня 2021 року в нашій країні, а це означає, що звичайний громадянин може придбати до 100 га ділянку з відкритого публічного аукціону. Однак це не єдина можливість використовувати земельні торги в Україні, є й інші теми, які також проходять в електронних торгах. Про це трохи детальніше.

На якому аукціоні можна купити землю в Україні?

Ринок землі ще не відкритий в повній мірі, так як на початковому етапі до 01 січня 2024 року в ньому можуть брати участь тільки резиденти України фізичні особи. Після настання цієї дати продаж буде відкритий і для юридичних осіб з реєстрацією фірми в нашій країні, при цьому ділянки вже можна купувати до 10 000 га. Іноземні громадяни поки до торгів не допускаються, і це питання планується винести на загальний референдум. Також варто врахувати, що земля сільськогосподарського призначення, що знаходиться в державній власності, не продається. На даному етапі її можна взяти в оренду, також з аукціону в Прозорро.Продажі.

Однак електронні торги земельних ділянок проходять не тільки по цій темі, тут багато інших напрямків діяльності платформи ProZorro.Sale, де можна придбати вигідно землю, про це детальніше.

Система реалізації арештованого майна СЕТАМ також проводить торги з продажу землі. Тут зустрічаються аукціони, на яких пропонується конфісковане майно, в тому числі і земля. Що можна придбати на таких державних платформах, і як взяти участь в торгах, про це варто згадати детальніше.

Як купити земельну ділянку на ProZorro.Sale?

Якщо розглядати систему Прозорро.Продажі, то тут можна знайти аукціон з продажу земельних ділянок за такими темами:

 • оренда, а також продаж землі держвласності;
 • майно збанкрутілих банків, замовник аукціонів - Фонд гарантування вкладів;
 • в рамках програми «Мала приватизація», тут найчастіше зустрічаються ділянки під забудову житлового, торговельного, офісного чи виробничого призначення;
 • у справах банкрутства юридичних і фізичних осіб;
 • в комплексі активів великих держкомпаній, (приклад, «Укроборонпром», «Укрспирт» і т.д.);
 • добровільні торги землею.

В останньому випадку мається на увазі, що самі приватні власники або бізнес компанії продають через Прозорро своє майно за своїм бажанням. Система показала себе добре і для таких торгів, тому вони набирають популярність.

Самі аукціони з продажу землі в ProZorro проходять так:

 • реєстрація на одному з офіційних майданчиків Прозорро, (для нових учасників);
 • подача заявок на аукціон;
 • оплата гарантійного внеску;
 • період питань до замовника, а також подача закритої цінової пропозиції;
 • старт торгів, де у кожного учасника буде 3 спроби в трьох етапах, щоб зробити ставку, на кожну спробу відводиться рівно три хвилини;
 • останнім в раунді робить ставку той учасник, який до цього запропонував найвищу ставку;
 • виграє той, чия ставка виявляється найбільшою;
 • він виплачує потрібну суму, підписує договір купівлі-продажу або оренди, якщо по цій темі проводилися торги;
 • з договором купівлі-продажу звертається до нотаріуса для переоформлення власності на себе.

Існують ще й голландські аукціони на зниження ціни. У цьому випадку ціна за лот буде тільки падати до моменту, поки один з учасників не погодиться його викупити. У інших учасників буде раунд на підвищення ціни, якщо вони захочуть перекупити лот, але в ньому останнє слово залишиться за учасником, що зупинив падіння ціни першим.

У торгах Прозорро можуть брати участь звичайні громадяни, а також фірми та інвестори.

Як купити земельну ділянку на торгах СЕТАМ?

Для Setam/OpenMarket можна з аукціону купити землю в наступних випадках:

 • в якості арештованого майна, де колишнім власником була фізична особа;
 • в якості конфіскованого майна, де колишнім власником була юридична особа;
 • майно діючих банків, де пропонуються заставні активи, за непогашеними кредитними зобов'язаннями;
 • продаж на добровільних засадах від фірм і приватних власників.

Добровільні торги в СЕТАМ також, як і в Прозорро проходять завдяки ефективності систем, і привабливості для звичайного ринку продажу рухомого та нерухомого майна.

Сам аукціон в Setam проходить на підвищення ціни, при цьому робити свою ставку учасник може необмежену кількість разів. Підвищувати ціну дозволяється на строго регламентовану суму - крок аукціону. Виняток робиться лише для своєї цінової пропозиції, яку можна подати тільки один раз.

Перемагає той, хто запропонував кращу суму. Торги на зниження ціни проходять і в СЕТАМ. Тут схема буде схожа на вищеописану. Найчастіше голландські аукціони використовують для продажу проблемних лотів або в ситуаціях, коли ринкова ціна за землю або об'єкт не визначається, а початкова завищена.

Тут також взяти участь в торгах можуть будь-які бажаючі особи, крім колишніх власників заарештованого майна та пов'язаних з ними осіб. І на Прозорро.Продажі, і на Setam можна знайти вигідні і цікаві варіанти майна і земельні ділянки. Має сенс звертати увагу відразу на дві платформи, якщо ви шукаєте для себе відповідний варіант для покупки.