У зв'язку із зростанням цін на комунальні послуги люди почали замислюватися про альтернативні джерела теплової енергії. За кордоном уже не перший рік використовують теплові насоси. По помилці їх називають кондиціонерами https://hasta.life/kondycionuvannya/kondycionery-ta-split-system. Спробуймо розібратися, у чому різниця.


Тепловий насос – це не зовсім кондиціонер

Слід розділити між собою кондиціонери та теплові насоси. Перші призначені насамперед для охолодження повітря, другі його підігріву. І вся конструкція, принцип роботи служать цим різним цілям.


Звичайний кондиціонер адекватно працює за температур не нижче +7 градусів. Далі його корисна дія значно падає. За мінусових температур класичний кондиціонер споживає електроенергії для обігріву більше, ніж простий тепловентилятор. Він стає невигідним.


Тепловий насос має такі основні відмінності:


  • компресор має два щаблі стиснення фреону для збільшення корисної дії;
  • подача фреону регулюється більш точно завдяки електроніці, яка може налаштовуватись вручну або спрацьовувати автоматично залежно від погоди;
  • має розширений теплообмінник на зовнішньому блоці, що дозволяє отримувати тепло з навколишнього середовища у кілька разів ефективніше;
  • має обігрів картера для швидкого запуску обладнання в холоді та подальшої роботи на повну потужність;
  • холодоагент зазвичай більш стійкий до замерзання.



Функцію підігріву у звичайному кондиціонері можна використовувати, наприклад, наприкінці літа та на початку осені. Це актуально, наприклад, для заміських будиночків, у яких потрібно не дуже довго підтримувати тепло, зазвичай, наприкінці «дачного сезону». Тепловий насос справляється з опаленням приміщень навіть у суворі зими. Щоправда, варто уточнити параметри роботи в інструкції. Деякі моделі погано працюють при досягненні критичних мінусових температур - наприклад, при позначці нижче -30 градусів.


Спліт-система та тепловий насос – у чому різниця

Тепловий насос у магазинах часто знаходиться в ряді спліт-систем з функцією обігріву. Таке сортування обладнання цілком адекватне. Справа в тому, що спліт-система - це спочатку кондиціонер з двома блоками, зовнішнім і внутрішнім, що розташовувалися, відповідно, на вулиці та в приміщенні. Тепловий насос, більш сучасна система, теж має два подібні блоки. Але класична спліт-система з функцією обігріву, як і моноблочний побутовий кондиціонер із цією ж функцією, не здатні повноцінно опалити приміщення в умовах суворої зими. Тепловий насос заточений під роботу на вулиці від –20 градусів і нижче. Особливості влаштування такого насоса ми вже розглянули вище.


Теплові насоси найчастіше використовують для приватних будинків як альтернативний спосіб опалення. Кондиціонери або спліт-системи з додатковою функцією обігріву потрібні в основному в міжсезоння в міських квартирах, коли опалення ще не включили, а в кімнатах вже відчувається неприємна вологість.