Рух до європейських стандартів, а також наслідки пандемії та війни прискорюють розвиток та впровадження інновацій, докорінно змінюючи підхід пацієнтів і лікарів до прийому та купівлі ліків. Раніше українців вже повідомили про введення електронних рецептів на антибіотики, тепер до цих лікарських засобів долучили ще й нарковмісні препарати. Вже з листопада минулого року такі рецепти набули чинності. Якщо ви захворіли та потребуєте прийому таких ліків, але не маєте рецепту – не варто відкладати лікування. Сервіс https://doc.ua/ допоможе отримати рецепт від лікаря за 10 хвилин.

Що передбачає закон

Не зважаючи на те, що закон вже діє, в українців досі залишається багато питань. Міністерство охорони здоров’я https://moz.gov.ua/ дало декілька пояснень. Е-рецепт на антибіотик – це цифрова версія звичайного рецепту на папері, який створюється та зберігається за допомогою електронної медичної інформаційної системи.

Згідно з законом, щоб отримати рецепт, потрібно бути зареєстрованим в ЕСОЗ і мати підписану декларацію з лікарем. Далі все зрозуміло:

1.    Прийти до лікаря, отримати консультацію та діагноз.

2.    Спеціаліст створює віртуальний рецепт.

3.    Після цього на телефонний номер пацієнта прийде повідомлення з цифровим кодом для отримання ліків в аптеці.

Електронний рецепт пацієнт може використати у будь-якій аптеці, яка співпрацює з Національною службою здоров’я України https://nszu.gov.ua/.

Надати рецепт може не тільки лікар, з яким у пацієнта підписана декларація, а також і вузький спеціаліст. Наприклад, лікар-психіатр, невролог, хірург.

Чи завжди обов’язкова декларація для отримання рецепту

Процес нескладний та зрозумілий. Але бувають випадки, коли ліки потрібні негайно, а декларації немає або відсутній зв’язок із лікарем. Єдина умова для отримання – пацієнт повинен бути зареєстрований у системі. Відбувається це двома шляхами:

  • укласти декларацію з терапевтом або сімейним лікарем;
  • зареєструватися на прийомі в іншого лікаря (для цього потрібно мати при собі внутрішній паспорт або закордонний і картку платника податків).

Таким чином, українці, які вимушено не живуть вдома, зможуть отримати необхідний рецепт без наявності декларації.

Варто зазначити, що функціонал е-рецепту дозволяє розділити придбання ліків на частини згідно зі своїм бюджетом. Повторний рецепт не знадобиться, фармацевт в інформаційному листі зазначає точну кількість відпущених ліків, так що рецепт буде дійсним до повного його закриття.