З кожним роком кількість товарів та послуг, що продаються в інтернеті, збільшується, а разом з цим збільшується і кількість споживачів, які надають перевагу саме онлайн-шопінгу: за даними Prom.ua, обсяг e-commerce в Україні у 2022 році сягнув 151 млрд грн. Це й не дивно, адже інтернет дозволяє людям з усього світу замовляти продукцію віддалено, що економить час та кошти. Нещодавно провідні маркетплейси України почали надавати послугу «Безпечної оплати», без якої частина користувачів не уявляють свій онлайн-шопінг. Розберемося, що це таке та чи так це потрібно.

dAH0AH4fjacE5HEfv8B0V7Udd1Em5pIvCHnaj-EL_aEhdUbihIGqoTTRFbiONyvDWyvAG7OALIl6ZwPS82LD4KU6_DNjGJo1Dfgm9MRx2voaKOOyH8Pb12HSqrF42qK7KeK0eITqooAZnTjt2UJblm8

Види та форми оплати

Перш ніж почати, варто з'ясувати, які саме форми оплати може приймати бізнес:

  1. Передоплата. Внесення частини суми або повної суми за продукцію покупцем наперед ще до виготовлення, відправлення або доставлення цієї продукції. Є найменш ризикованою оплатою для підприємців, однак споживачі часто не погоджуються вносити передоплату через ризики шахрайства, обману чи невиконання зобов'язань продавцем.
  2. Оплата за фактом. Застосовується, як правило, в офлайн-бізнесі: наприклад, коли клієнт сплачує за послугу після її отримання (стрижка, манікюр, ремонтні послуги тощо) чи розраховується за продукти на касі. Ризик для компаній — неплатоспроможність покупця, який вже отримав товар/послугу, та відмова від продукції.
  3. Післяплата. Вперше з'явилась в Україні у 2017 році на «Новій пошті». Післяплата — це вид розрахунків, за яким споживач оплачує товар лише після його отримання та огляду на пошті. Ризикований вид оплати для підприємців тим, що клієнт може відмовитись від товару, що стане результатом витрат на доставлення продукції в обидві сторони. Деталі — https://online.novaposhta.education/blog/umovi-oplati-tovaru-pislyaplata-peredoplata-za-faktom-ta-vidstrochka-platezhu.
  4. Відтермінування платежу. Найризикованіший вид оплати для бізнесу, коли споживач отримує товар, однак розраховується за нього пізніше протягом визначеного часу. Клієнт може взагалі не заплатити або сплатити за продукцію лише частину суми, а також не повернути товар.

Безпечна оплата: всі за та проти

Безпечна оплата — різновид ескроу-рахунку та післяплати: клієнт переказує кошти посереднику (банку, маркетплейсу чи платформі) як передоплату за товар, продавець, підтвердивши переказ, надсилає товар клієнту, а той забирає його на пошті. Після отримання товару посередник переказує гроші продавцю. Таким чином, бізнес отримує гарантію отримати кошти в разі відправлення товару, а клієнт — отримати товар після передоплати. Така опція доступна на маркетплейсах Prom.ua, OLX, Shafa та інших.

Серед переваг методу для бізнесу:

  • збільшення продажів (залучення нових клієнтів, які не працюють за передоплатою);
  • зменшення ризиків (безпечніше, ніж оплата за фактом та відтермінування платежу);
  • економія часу (працівникам не потрібно обробляти платежі вручну);
  • зручніший облік платежів та формування звітів;
  • розширення ринку збуту шляхом залучення клієнтів з інших країн;
  • перевірка платіжних даних покупців через 3D Secure, а тобто зменшення ризиків незаконних фінансових операцій.

UrBlzeufFZykbLOeu-tkh_NjTloAn9Z0HIKCZ3jxReloF41rYWa8VuQ0UO-GcGIL_z6PzX9LUAE77DKcmzfkaNehHcm0jHMl4VUaqwLhMa2Ah7iZjqM32q4gKRovvYhpLSMT6_LvwCdl5AAXqgu0pNU

Безпечна оплата має мінімум недоліків, до яких належать додаткові витрати на доставлення товарів, недосконалість закону про РРО і «заморожування» коштів до моменту підтвердження клієнтом доставлення та приймання товару.

Тож чи є безпечна оплата необхідністю? Так, адже мінімізує ризики з обох сторін угоди, а також надає користувачам право вибору тієї чи іншої форми оплати.