• Головна
  • Як батьки можуть допомогти першокласнику адаптуватися: поради лозівської вчительки початкових класів
14:50, 20 серпня 2021 р.

Як батьки можуть допомогти першокласнику адаптуватися: поради лозівської вчительки початкових класів

Як батьки можуть допомогти першокласнику адаптуватися: поради лозівської вчительки початкових класів

Зоя Павлівна Шаповал працює вчителькою початкових класів понад 32 роки, з них 27 років у Лозівському ліцеї №1. За весь час своєї роботи вчителька випустила близько 10 наборів дітей. Як батьки можуть полегшити процес адаптації першокласника у школі, чому важливо допомагати дитині та що можна зробити вже зараз вчителька розповіла редакції 05745.com.ua

Час та види адаптації

Для кожної дитини процес адаптації проходить за різний час, це залежить, зокрема, від темпераменту дитини. Для того, щоб процес проходив легше, перший час у дітей зменшена кількість уроків, малеча виходить на вулицю. Адаптацію ділять на кілька складових:

  • біологічна адаптація – коли змінюється режим дня дитини;
  • психологічна адаптація – це нові вимоги, пов’язані зі зміною діяльності дитини.
  • У дитсадку до малюка були певні вимоги, а у школі вже інші;
  • соціальна адаптація – коли дитина приходить до школи й зустрічає не лише тих друзів, які були у дитсадку, а й великий учнівський колектив.

Що можуть зробити батьки?

  • Змінити режим дня дитини ще до навчального року

Процес адаптації до школи має починатися раніше, ніж починається навчальний рік. Готувати дитину треба за місяць до вересня або принаймні за 2 тижні, говорить Зоя Шаповал.

Спочатку треба почати вкладати дитину спати о 20.00-21.00. Деякі діти можуть лягти у певний час, а заснути через годину, тому таких малюків краще вкладати о 20.00. Завдяки тому, що дитина звикне до режиму, вона вставатиме вчасно і не засипатиме на уроках, а це одна з причин, яка може заважати дитині вчитися, додала вчителька.Також треба привчити дитину снідати.

«Раніше дитина могла снідати у дитсадку, а в школі режим дня змінюється. Першокласники снідають після першого уроку, а це вже 9.00, до цього часу вже хочеться їсти. Тому, снідати треба. Можна бутерброд з чаєм, не солодощі, не булочки. Кращий варіант – каша», – наголосила Зоя Шаповал.

Пояснити дитині, що вона йде до школи навчатися та завжди може розраховувати та допомогу

Батьки мають допомогти дитині зрозуміти, що до школи вона ходить вчитися, а не гратися. У школі є ігрові методи, але це саме навчальні ігрові методи та навчальні ігри, тому батьки мають розповісти дитині про це, навчити її слухати. У процесі розмови треба пояснити, що у школі є певні правила, яким треба слідувати.

«Батьки можуть на своєму прикладі пояснити, що таке поняття «потрібно». Батьки можуть розповісти, що їм також потрібно ходити на роботу, хоч і не завжди хочеться це робити», – зазначає педагог.

Також дитина має знати, що у будь-якій ситуації може розраховувати на вчителя та на батьків.

«Дитина має знати, що у школі є вчитель, до якого можна звернутися з будь-яким питанням, що вчитель надасть допомогу. Батьки мають пояснити, що навіть якщо дитині буде важко, їй завжди будуть допомагати. Треба сказати: «Нічого не бійся», «Вчитель допоможе», «Якщо тобі щось незрозуміло – запитуй». Щоб дитина відчувала, що їй допоможуть», – говорить Зоя Шаповал.

Підвищити самооцінку дитини та пояснити, що у школі добре, але буває нелегко

Треба формувати у дитини поняття, що в школі цікаво, але іноді буває важко. Наприклад, можна пояснити, що і на роботі у батьків так – часом буває важко, і що усі люди втомлюються. Вчителька наголосила, що обов’язково треба говорити з дитиною, було б добре, розповісти малечі, що у школі з’являться нові друзі, що дитина подорослішає, буде дуже розумною. Також гарна практика проводжати та зустрічати дитину зі школи.

«Якщо є можливість, варто проводжати дитину у школу, поцілувати її, сказати, що її з нетерпінням чекають вдома. Щоб на уроках дитина слухала уважно, а потім прийшла додому і розповіла. Якщо є можливість, щоб батьки, або бабусі чи дідусі зустрічали дитину зі школи. Якщо такої можливості немає, батьки після роботи обов’язково мають спитати, як у дитини пройшов день. Нагадати дитині, що за неї переживали, думали», – зазначила Зоя Шаповал.

Також було б непогано, щоб не тільки вчитель, а й батьки пояснили, наприклад, що на уроках треба підіймати руку.

Як батьки можуть допомогти першокласнику адаптуватися: поради лозівської вчительки початкових класів, фото-1

Спостерігати за дитиною та допомагати їй

Якщо батьки бачать, що дитина впевнена у собі, має бажання ходити до школи та справляється із програмою, процес адаптації пройшов успішно. Якщо ж дитина не хоче йти до школи, треба проаналізувати, чому вона не хоче це робити. Можливо, вона не виспалась, і не хоче зранку вставати.

Гарно, коли певні завдання, що дають у школі, дитина намагається виконати сама. Однак це не завжди виходить, тоді дитина звертається до батьків. У цей момент важливо допомогти.

«У деяких є поняття, «хай дитина сама робить», але я пояснюю батькам, що коли ви йдете на нову роботу, вас також там навчають. Так і дитина, їй може бути важко, і це може відбити бажання ходити до школи», – додала Зоя Шаповал.

Педагог наголосила, важливо «вкладати» у дитину, тоді вона виросте щасливою та успішною.

Ми є у Telegram. Приєднуйтесь, на вас чекають тільки перевірені новини

Читайте також: Скільки коштує зібрати першокласника до школи у Лозовій

На замітку лозівчанам: багатодітним сім'ям допоможуть зібрати дітей до школи



Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#як підготувати першокласника до школи #поради #Зоя Шаповал #Лозівський ліцей №1 #першокласник #адаптація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...