• Головна
  • Коли заповіт можуть визнати недійсним: роз’яснює лозівский нотаріус Олеся Курявська
09:00, 2 вересня 2021 р.

Коли заповіт можуть визнати недійсним: роз’яснює лозівский нотаріус Олеся Курявська

Коли заповіт можуть визнати недійсним: роз’яснює лозівский нотаріус Олеся Курявська

На жаль, наш час у цьому світі швидкоплинний, а майно, яке людина набуває за життя є її цінним здобутком. Приватний нотаріус Лозівського районного нотаріального округу, член правління Відділення нотаріальної палати України в Харківській області Олеся Курявська пояснила, як правильно скласти заповіт, визначити його недійсність і які є підстави для його оскарження спадкоємцями, що бажають отримати спадок. Лозівчани для того, щоб скласти заповіт або отримати спадщину можуть скористатися послугами будь-якого нотаріуса, який проконсультує та проведе складний процес спадкування. 

Все майно, що належить людині, вона має право заповісти або родичам, або тій людині чи юридичній особі, яку визначить сама. Заповіт — це розпорядження, зроблене на випадок смерті, яке укладається у передбаченій законом формі, містить призначення спадкоємця. Проте, до процесу складення заповіту треба відноситись відповідально, щоб після смерті спадкодавця без проблем отримати у спадок майно або цінні речі.

«При складенні заповіту діє принцип свободи заповіту, який означає, що заповідач має право заповісти належне йому майно будь-якій особі. При цьому не вимагаються ні документальні докази щодо наявності цього майна, ні згода особи, на яку посвідчується заповіт. Але при цьому треба зробити все правильно, аби заповіт не визнали нікчемним або недійсним», — говорить лозівський нотаріус Олеся Курявська.

  • Як визначають, що заповіт нікчемний або не дійсний?

Цивільний кодексом України встановлено поділ недійсних правочинів на нікчемні та оспорювані. Нікчемною є та правова дія (правочин), недійсність якої передбачено законом і для визнання її недійсною не вимагається рішення суду. Нікчемність заповіту встановлює безпосередньо нотаріус, який не бере до уваги такий заповіт та відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Оспорюваний заповіт визнає недійсним суд, якщо зацікавлена особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом.

  • Коли саме розглядається справа зі встановлення недійсності заповіту?

Право на пред’явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача. Звернутися до суду з позовом про визнання недійсним заповіту може тільки особа, права та інтереси якої, порушили заповітом.

Такими особами є:

  • спадкоємець на обов’язкову частку (ст. 1241 Цивільного кодексу України);
  • спадкоємець за законом, який у разі відсутності заповіту отримав би майно у спадок;
  • спадкоємець за іншим заповітом (у разі складання спадкодавцем кількох заповітів);
  • особа, на користь якої зробили заповідальне розпорядження. 

Недійсність заповіту може впливати як на весь зміст розпорядження спадкодавця, так і на окрему його частину. Недійсність окремого розпорядження, що міститься у заповіті, не має наслідком недійсності іншої його частини.

  • У якому випадку заповіт визнають нікчемним, як це виявити?

Цивільний кодекс України визначає, що нікчемним заповіт є, коли його склала людина, яка не мала на це право, або документ складено з порушенням вимог щодо форми та посвідчення заповіту.

  • Як визначити нікчемність заповіту?

Право на заповіт має людина з повною цивільною дієздатністю. Нікчемність заповіту можливо виявити, якщо його вчинила недієздатна, малолітня, неповнолітня людина (крім тієї, яка законно набула повну цивільну дієздатність), людина з обмеженою цивільною дієздатністю чи представник заповідача.

Підставою нікчемності заповіту є порушення вимог щодо його форми та посвідчення. Заповіт має бути складений за формою що, визначено у ст. 1247 Цивільного кодексу України, тобто обов’язково письмова форма, нотаріальне посвідчення, а також зазначення у заповіті місця та часу його складання та підписання заповіту заповідачем. Недотримання цих вимог — підстава для визнання заповіту нікчемним (недійсним).

  • Як визнання заповіту нікчемним впливає на спадок? Чи можуть спадкоємці вступати у спадщину?

Якщо заповіт визнали нікчемним й немає іншого заповіту, спадкування відбувається за законом у порядку черговості. Спадкоємці, за законом, мають право прийняти спадщину на загальних підставах, тобто до 6 місяців з дня смерті спадкодавця подати заяви про прийняття або відмову від спадщини та, після спливу 6 місяців, отримати свідоцтва про право на спадщину на майно. Законодавством встановили 5 черг спадкоємців. Кожна наступна черга спадкує у разі відсутності спадкоємців попередньої черги або у разі відмови спадкоємців попередньої на користь спадкоємців іншої черги спадкування.

Людина має право за життя складати заповіти без жодних обмежень за кількістю. Кожен наступний заповіт, в залежності від його змісту, частково або повністю відміняє попередній.

«Якщо особа склала заповіт на все майно, а потім склала ще один заповіт на окреме майно, наприклад, на квартиру, то останній заповіт відмінив частково попередній стосовно цієї квартири, а все інше майно так і буде заповідано тому спадкоємцю, що був зазначений в першому заповіті», — говорить Олеся Курявська.

При спадкуванні, у людей можуть виникати різні випадки і кожна спадкова справа є унікальною, тому для того, щоб отримати відповіді саме по вашій ситуації, краще за все звернутися до будь-якого нотаріуса за консультацією. У Лозівському районі люди можуть отримати фахову консультацію, звернувшись до нотаріусів у місті Лозова, а зараз ще і до нотаріусів колишніх Первомайського та Близнюківського районів, які були приєднані до Лозівського району. Безпосередньо у місті Лозова розташовані контори шести приватних нотаріусів та державна нотаріальна контора.

Звернутися до приватного нотаріуса Олесі Курявської можна за адресою: м. Лозова, вул. Свято-Миколаївська, буд. 4/1, готель «Лозова», 1 поверх. Консультації безкоштовні.

Телефон для довідок: 050 301 84 26

Сторінка у Facebook

Нотаріуси України щороку, 2 вересня, відзначають професійне свято. Бути нотаріусом – це престижно, почесно й відповідально. Відділення Нотаріальної палати України у Харківській області вітає колег нотаріусів та їхніх помічників зі святом й бажає життєвої наснаги та нових здобутків на професійній ниві в ім’я розвитку й процвітання нашої держави. Глибоко переконані, що Ваші професійні зусилля будуть винагородженні повагою й високим рівнем довіри громадян. Зі святом Вас, з Днем нотаріату!

Коли заповіт можуть визнати недійсним: роз’яснює лозівский нотаріус Олеся Курявська, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#спадок #заповіт #нотаріус
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...