• Головна
  • «Армія відновлення» на Харківщині: що робити, скільки платять та як долучитися
16:58, 22 березня 2023 р.

«Армія відновлення» на Харківщині: що робити, скільки платять та як долучитися

«Армія відновлення» на Харківщині: що робити, скільки платять та як долучитися

1 січня 2023 року в Харківській області стартувала державна програма «Армія відновлення». Це залучення людей, які з різних причин залишились наразі без роботи, до виконання суспільно корисних робіт з відбудови країни. Як розповідає заступник начальника управління праці – начальник відділу трудових ресурсів Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації Сергій Глухов, цей проєкт розпочався в країні влітку минулого року, втім у нашому регіоні він стартував кількома місяцями пізніше.

– Було законодавче обмеження, яке забороняло організовувати такі суспільно корисні роботи в зонах введення бойових дій, до якої відносилася вся Харківщина. Просто не мали права відправляти людей на такі роботи. А в кінці 2022 року були внесені зміни до постанови, і таку вимогу прибрали. І вже сьогодні немає такої заборони, як виконувати дані роботи на територіях, де ведуться бойові дії. Водночас прописали, що є заборона на тих територіях, де йдуть активні бойові дії. Але і там дозволяється за згодою людини, – пояснює Сергій Глухов.

Роботи затверджуються на місцях

Що ж саме входить в обов’язки людей, які долучаться до «Армії відновлення»? Взагалі, суспільно корисні роботи – це види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що ви­никли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення, а також не можуть бути пов’язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку, та до яких належать роботи і послуги, що не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки.

Як зазначає Сергій Глухов, конкретні види робіт визначаються місцевими військовими адміністраціями разом з органами місцевого самоврядування за погодженням з військовим командуванням. Існує орієнтовний перелік робіт, але на місцях його адаптують під конкретні потреби громади чи держави.

– На сьогодні в області найбільше громадяни залучаються до вантажно-розвантажувальних, ремонтно-відновлювальних робіт на об’єктах життєзабезпечення, розбору завалів, облаштування «Пунктів незламності», заготівлі дров до опалювального сезону, ліквідації сміттєзвалищ тощо. Кожна громада може змінювати свій складений перелік робіт з огляду на ситуацію і потреби. Наприклад, не дай Боже буде прильот, і треба буде розбирати завали. З’явиться необхідність саме в таких видах робіт, які вони не можуть закрити своїми силами, – каже Сергій Глухов.

За такі роботи учаснику «Армії відновлення» належить мінімальна місячна заробітна плата 6 тисяч 700 гривень. З цієї суми вираховуються податки, на руки особа отримає майже 5 тисяч 400 гривень. Тобто це офіційне працевлаштування: діяльність зараховується в пенсійний і страховий стаж. Також людина має соціальні гарантії від держави, в тому числі щодо оплати часу хвороби отримує всі соціальні гарантії, зокрема лікарняні. Фінансуються ці роботи за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Тривалість укладення договору з людиною законодавством не регламентовано і визначається в трудовому договорі залежно від потреби. Але, як каже Сергій Глухов, це роботи тимчасові, в основному договір укладається на два тижні – місяць.

Скільки безробітних можуть узяти

Потрапити в «Армію відновлення» можуть зареєстровані в центрах зайнятості безробітні та інші незайняті особи, зокрема внутрішньо переміщені особи. Звичайно, безробітний має змогу шукати роботу за спеціальністю, але за відсутності підходящої роботи та потреби громади особі пропонують долучитися до «Армії відновлення». Як нам пояснили в Харківському обласному центрі зайнятості, у разі відмови від участі в суспільно корисних роботах безробітні знімаються з обліку в службі зайнятості.

– Наразі від участі в суспільно корисних роботах відмовилося близько 50 осіб з числа безробітних, зареєстрованих у службі зайнятості Харківщини. Це складає менш ніж 0,02 % від загальної чисельності безробітних, які перебувають на обліку. Бо громадяни розуміють нагальну потребу і важливість участі в таких роботах, – розповідає заступник директора Харківського обласного центру зайнятості Олена Захуцька.

Сергій Глухов додає, в центрах зайнятості будуть зважати й на те, якщо люди мають певні проблеми зі здоров’ям, що не дозволяють їм виконувати ті чи інші види робіт.

Станом на 15 березня «Армія відновлення» на Харківщині налічує 659 осіб – це один з найкращих показників в Україні. Як правило, середній вік учасників – це близько 45 років. Як повідомляє Сергій Глухов, більша частина «Армії відновлення» це жінки – 58 %. На сьогодні кількість жителів сільських та міських населених пунктів, які беруть участь у цьому проєкті, приблизно однакова. Професійно-технічну освіту мають 42 % учасників, середню – 36 %, вищу – 22 %.

Нинішня кількість учасників «Армії відновлення» на Харківщині може помножитися майже вдвічі. Оскільки на фінансування цього проєкту в Харківській області на початок року в бюджеті Фонду передбачено 10 мільйонів 900 тисяч гривень, що забезпечує оплату праці 1 тисячі 300 безробітних осіб – учасників суспільно корисних робіт.

– Ураховуючи нагальну потребу в таких роботах на території області, яка щоденно потерпає від обстрілів, Харківська обласна служба зайнятості звернулася до Державного центру зайнятості з проханням виділити додатково ще 32 мільйони 500 тисяч гривень. Це дасть можливість залучити до виконання суспільно корисних робіт ще майже 4 тисячі безробітних осіб, – зауважує Олена Захуцька.

Там також зазначають, що ніяких квот в «Армію відновлення» по громадах немає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Лозова #армія відновлення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...