
Новини компаній
08:20, 1 травня
Чому курс валют важливий і як він впливає на життя українців
Новини компаній
Протягом останніх десяти років валютний курс в Україні залишався чутливим до внутрішніх та зовнішніх чинників. Економічні коливання, зміни у валютній політиці та війна суттєво вплинули на вартість долара щодо гривні. Видання Новини економіки аналізує, як змінювався курс з 2014 по 2024 рік, а також пояснює, як формуються обмінні курси в банках.
Встановлення курсу валют: як це працює в Україні
Курс валют простими словами — це скільки гривень треба віддати за долар, євро чи іншу валюту. Його змінює ринок або держава, і саме від цього залежить вартість покупок за кордоном, переказів, подорожей, а ще — прибутки бізнесу.
Існує два типи курсу:
- Плаваючий — змінюється щодня через попит і пропозицію на валюту.
- Фіксований — встановлюється НБУ на певний період, щоб тримати стабільність.
Курс валют впливає на багато речей:
- Перекази за кордон — вигідно обміняти гроші в потрібний момент.
- Подорожі та шопінг — курс долара НБУ визначає рівень витрат у валюті.
- Бізнес — експортерам важливо знати, коли укладати угоди, щоб не втратити на курсі.
А ще існує комерційний курс — спеціальний, для компаній. Він зазвичай трохи вигідніший і допомагає з точними розрахунками при валютних операціях. І хоч "чорний ринок" змінюється щосекунди, орієнтуються всі на курс від НБУ.
Як змінювався курс НБУ під час війни
До війни в Україні діяв вільний курс гривні — його визначали попит і пропозиція на ринку. Але з початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Нацбанк вирішив заморозити курс на позначці 29,25 грн за долар, щоб уникнути паніки та зберегти стабільність.
Цей курс планували зберегти щонайменше до завершення воєнного стану. Надалі НБУ поступово хотів повертатися до "вільного плавання", поступово знімаючи обмеження і зменшуючи свою присутність на ринку.
У березні 2022 року українцям дозволили знімати більше готівкової валюти, а також обмежили її вивезення за кордон — не більше 10 000 євро.
У липні 2022 року офіційний курс підняли до 36,57 грн. А з серпня 2023 року українці отримали можливість купувати валюту онлайн у межах 50 тис. грн на місяць. У 2024 році цей ліміт для безготівкових операцій з депозитами збільшили до 200 тис. грн.
Також у липні 2024 року регулятор посилив контроль над обмінниками: тепер їм заборонено вивішувати курси на табло — аби не створювати штучний ажіотаж серед населення.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:37
10 травня
ТОП новини
live comments feed...