Цистит у вагітних виникає доволі часто. Це пов'язано не тільки з особливістю будови сечостатевої системи жінок, але і з підвищенням рівня прогестерону, зниженням захисних функцій організму. Лікування запалення сечового міхура повинно виконуватися з використанням препаратів, які не можуть нашкодити розвитку плоду.

Причини циститу

Гострий цистит у жінок при надії має інфекційну природу походження. При цьому сприяють розвитку захворювання зміни, які відбуваються в організмі майбутніх мам.

Гормональний дисбаланс призводить до розслаблення гладкої мускулатури, що супроводжується послабленням тонусу сечовивідних шляхів і уповільненням сечового потоку. Також спостерігається механічне стиснення сечового міхура збільшеною в об’ємі маткою. Це призводить до його неповного спорожнення, що створює сприятливі умови для розмноження бактерій.

Сприяє поширенню патогенної мікрофлори недостатня інтимна гігієна, незахищені статеві акти, переохолодження і інше.

Симптоми захворювання

Запалення слизової оболонки сечового міхура у вагітних жінок супроводжується наступними симптомами:

  • часте сечовипускання;
  • біль і печіння в уретрі;
  • відчуття неповного спорожнення сечового міхура;
  • зміна кольору і поява неприємного запаху сечі.

Доволі часто вагітні стикаються з безсимптомною хронічною сечовою інфекцією, яка також потребує лікування. Цей стан небезпечний через високий ризик розвитку пієлонефриту, який може призвести до передчасних пологів і інших ускладнень.

Діагностика і лікування

Щоб виявити захворювання для вагітної жінки лікар назначає наступні обстеження:

  • загальний аналіз сечі;
  • загальний і біохімічний аналіз крові;
  • бакпосів сечі з виявленням чутливості до антибіотиків;
  • аналіз сечі по Нечипоренко і інші.

Після виявлення інфекції в сечовому міхурі лікар назначає пацієнтці антибіотики, які безпечні під час вагітності. Важливо закінчити лікування, щоб усунути бактеріальну мікрофлору. В іншому випадку захворювання може стати хронічним і спровокувати ускладнення для майбутньої мами і дитини.

При вираженому болі жінці назначаються спазмолітики і НПЗЗ. Хороший результат показують сучасні засоби на рослинній основі. Вони допомагають зняти запальний процес, зупинити ріст і розвиток бактерій. Такі засоби назначаються і з профілактичною метою, якщо майбутня мама раніше страждала від циститу.

Також під час лікування захворювання і для його профілактики необхідно пити багато рідини. Варто не використовувати агресивних засобів для інтимної гігієни, нормалізувати роботу кишечника і відмовитися від гострих страв.


Список літератури:

  1. Jessica N. Schaffer. Proteus mirabilis and Urinary Tract Infections : Jessica N. Schaffer, Melanie M. Pearson // Microbiology Spectrum. — 2015. — Вып. 5, № 3 (October).
  2. Український часопис. Актуальні питання клінічної практики. 4 (114) – VII/VIII 2016. Цистит: етіопатогенез, класифікація, клінічна картина, діагностика, лікування, Пасєчніков С.П., доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри урології, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, УДК 616.62-002.
  3. Гродзінський В. І.  Гострі неускладнені інфекції сечовивідних шляхів. Цистит, як передумова пієлонефриту: епідеміологічні особливості за територіальною ознакою [Текст] /В. І. Гродзінський //Урологія.– 2015.