Насправді, горілка – дивовижний алкогольний напій. Нейтральний смак і дійсно універсальний. Горілку можна смакувати як саму по собі, так і в суміші з іншими смаками. Згадаємо коротко головні відомі способи вживання горілки.

Спосіб 1. Як пити чисту горілку 

Краще вибрати для пиття розливну горілку максимально доступної якості. Чи навіть приготувати горілку самому з води та спирту у походженні та якості яких ви впевнені. 

Нагадаємо – що простим змішуванням спирту та води справжню горілку ви не отримаєте. Радимо вам спочатку знайти та прочитати статтю про те, як це насправді робиться. 

Але не лякайтесь, у цьому ділі немає нічого складного. 

Більшість любителів горілки традиційно вважає, що саме вживання горілки в чистому вигляді є самим правильним способом. Зазвичай це визвано тим, що існує багато не дуже відповідальних виробників, які використовують різні смакові добавки лише для того, щоби приховати неприємний присмак неякісного спирту. Ще й використовують різні не дуже приємні на смак ароматизатори явно хімічного походження. 

Тому ми ще раз зауважимо, що насправді у настоянках та коктейлях немає нічого поганого. Все це – дуже цікава тема. Але лише у тому випадку, коли ви точно впевнені та знаєте, що там і з чим змішане.

Якісну горілку зазвичай виготовляють шляхом бродіння зерна або овочів. Горілка

на зерновій основі має ніжний, інколи, навіть дещо фруктовий смак, тоді як горілка на овочевій основі може мати різкий смак, що нагадує ліки (у кращому випадку).

Взагалі, якщо горілка буде різкою, гіркою на смак, водянистою і буде пахнути ліками – це не дуже якісний продукт. Також, якщо горілка дуже сильно пече, швидше за все, вона низької якості. 

Якщо вам важко вибрати та купити якісну горілку, а готувати її самотужки немає часу чи змоги, просто зробіть вибір на користь якоїсь відомої популярної марки.

Традиційно горілку вживають охолодженою. Поставте пляшку горілки в морозилку на деякий час. Не хвилюйтеся, що ваша горілка замерзне та зіпсується. Алкоголь має набагато нижчу температуру замерзання, ніж вода, і залишатиметься незамороженим у стандартній морозильній камері.

Але й затримувати горілку у морозильній камері надто довго не слід. Переохолоджений напій тимчасово втратить смак.

Наливають горілку в маленькі склянки чи рюмки. Пам’ятайте, це не коктейль. Не “глушіть” горілку стаканами залпом. Це – дикунство. Ви швидко сп'янєте та не отримаєете ніяких приємних відчуттів. Так роблять лише ті, чия мета – не насолодження ейфорічним станом, що дарує алкоголь, а просто швидка відключка.  

Зробіть невеликий ковток і залиште горілку у ротовій порожнині на кілька секунд (не більше). Якщо бажаєте, обережно та неквапливо видихніть через ніс, щоби повною мірою відчути зернистий аромат. Тепер ковтніть і насолоджуйтесь відчуттям тепла та післясмаком.

Зрозуміло, усе це можливо, якщо ви вживаєте якісну горілку без неприємних хімічних присмаків. Саме на цьому етапі починається всмоктування спирту у кров. Це відбувається через капіляри ротової порожнини. Саме такий послідовний та неквапливий спосіб правильного вживання підготує ваш організм та зробить процес сп'яніння більш плавним та приємним. Ви не пропустите той самий етап підвищення настрою та легкої ейфорії, за які і цінують ефект сп'яніння міцними алкогольними напоями. 

Обов'язково Їжте закуски між ковтками. Це допоможе нейтралізувати смак горілки і збалансувати силу її дії на ваш організм.

Список перевірених часом закусок до горілки включає солону рибу (червону чи оселедець), гостру ковбасу, оливки, солоні та свіжі огірки, мариновану капуста, а також таку класичну закуску, як зелений лук та чорний хліб із салом.

Спосіб 2. Вибір коктейлю

Насправді, приготування коктейлів – окремий великий світ. Це – ціле поле для нових експериментів. 

Але будьте обережні! 

По-перше, багато з цих коктейлів дуже підступні. Сп'яніння від них часто сильно відрізняється від того, яке ви отримуєте від чистої горілки. Не маючи звички можна не розрахувати.

По-друге, замовляйте коктейлі лише у тих закладах, які ви знаєте, та персоналу яких ви довіряєте. Або готуйте їх сами. Тут, як і у випадку з настоянками, важливо точно знати, що і з чим змішувалось. Рiзного роду сюрпризи навряд чи вас порадують.

Існує велика кількість доволі простих коктейлів, які варто спробувати та можна легко приготувати самому. Кривава Мері, Викрутка, Космополітен, Морський Бриз, Хрещена Мати – як раз із цього списку. Знайдіть рецепти та спробуйте самі. Воно того варте.