Необізнаність громадян у нормах законодавства може призвести до неприємних наслідків. Питання, що стосуються фінансів, мають регулюватися на правових засадах. При запозиченні коштів у знайомих чи рідних складається відповідний договір та розписка зразок можна знайти на офіційних юридичних порталах.

Правила складання договору

Щоб написати боргову розписку та скласти договір позики, треба розуміти, які саме пункти вона має містити. Адже саме правильно оформлені документи – гарантія захисту прав громадянина, який запозичив гроші. Недотримання правил складання призводять до судових розглядів, особливо коли справа стосується позик на великі суми.

У будь-якому договорі є дві сторони. За договором позики це позичальник та позикодавець. Останній передає першому гроші або цінні речі у певній кількості. Позичальник має повернути суму чи інший предмет позики у тій кількості, що й узяв.

Кожен з цих нюансів вказується в документі, тобто чітко визначаються родові ознаки.

Зазвичай віддають перевагу письмовому вигляду договору. Під основним текстом має поставити свій підпис позичальник. Від нотаріуса скріпленні не потрібно. Щоб документ мав чинність від боржника треба отримати розписку.

Якщо сторони домовилися між собою усно, а законодавством такий спосіб передбачений, тоді оформлюється лише розписка.

Однак, до юриста рекомендується звернутися задля консультування по оформленню договорів за видами позик:

  • Безвідсоткові,
  • Забезпечення зобов’язань під заставу,
  • Виплата коштів частинами.

Сторонами, що укладають договори та пишуть розписку, можуть бути не лише фізичні особи. Це також юридичні суб’єкти, акціонери та акціонерні товариства. У кожному випадку формат документу має певні юридичні ознаки.

З процентами чи ні?

Якщо беруть займи у банківських установах, то повертають їх разом з відсотками. З позиками можливо два варіанти. У випадку, коли позикодавець вимагає виплату процентів, треба прописати їхній розмір в договорі або обумовити в усному порядку.

Безпроцентні позики мають місце, якщо сума не перевищує 50 неоподаткованих мінімумів доходу громадянина. Крім того, відсотки не виплачуються при умові, що сторони не займаються підприємництвом.

Строки повернення позики краще вказати в документі. Позикодавець може пред’явити вимогу про повернення коштів до боржника, який у свою чергу має 30 днів на виконання цієї вимоги.