У тих країнах, де розвинене виноробство, роблять не лише вино, бренді чи коньяк, але й горілку — міцний алкогольний напій, який одержують шляхом перегонки ферментованих виноматеріалів. У кожного народу свій рецепт приготування горілки, міцність, смак та аромат якої залежать від сировини та технології виробництва. У статті розповімо про найвідоміші різновиди саме виноградної горілки.

Види виноградної горілки у різних країнах

У Вірменії роблять два різновиди горілки з винограду — Айрен та Арцах. Перший виготовляють із білих сортів місцевого винограду. Готовий напій має солом'яно-жовтий колір і яскравий фруктовий смак з приємним довгим післясмаком. Перед розливом горілку витримують у бочках щонайменше пів року. Арцах також роблять із білих сортів винограду і теж витримують у бочках до 5 років, але готовий напій виходить прозорим. У Грузії виробляють чачу. Спочатку для цього різновиду виноградної горілки переробляли макуху, яка залишалася після вичавлювання виноградних ягід. Сьогодні чачу також роблять із недозрілого винограду сортів Ізабелла, Качичі, Ркацителі, апельсинів, інжиру й навіть ківі. Вміст алкоголю у чистій чачі може бути 70%. Цікаво, що цей алкогольний напій не розбавляють водою, тож у його ароматі яскраво відчувається нотка виноградних кісточок. В Італії роблять грапу. Ця горілка на основі виноградної сировини, цукру, води та дріжджів виробляється шляхом дистиляції в мідних аламбіках (кубах), а після витримується у бочках з деревини вишні. Першокласну грапу роблять із недозрілих виноградних ягід із підвищеною кислотністю. У Болгарії є своя виноградна горілка — ракія. Для її виробництва використовують природні дріжджі, цукор не додають. Цей напій витримують щонайменше 2 роки в дубових бочках. Франція славиться особливим алкогольним напоєм — Cіroc. Для його виробництва використовуються сорти винограду Уні Блан та Моза Блан. Легендарна французька виноградна горілка належить до напоїв преміумкласу. Вона виготовляється методом холодної ферментації з подальшою п'ятикратною перегонкою.

Як пити виноградну горілку

Цей міцний алкогольний напій прийнято вживати у чистому вигляді, без води та льоду. Але й закушувати виноградну горілку як звичайну не рекомендується, оскільки напій відрізняється від пшеничного аналога, маючи яскравий фруктовий аромат, який найкраще розкривається в келихах типу тюльпан. П'ють виноградну горілку, яку можна придбати в маркеті алкогольних штук Maudau, не поспішаючи. Як закуски підходять фрукти, тверді та м'які сири, червона ікра, м'ясо, овочі, традиційні страви кухні тієї країни, де робиться алкогольний напій. Наприклад, ракію прийнято пити із сушеними фруктами або особливим сухим печивом.