• Головна
  • Де була та як виглядала каплиця лозівського вокзалу
16:46, 23 січня 2021 р.

Де була та як виглядала каплиця лозівського вокзалу

Де була та як виглядала каплиця лозівського вокзалу

В Лозовій, біля вокзалу, більше 130 років тому збудували та освятили першу культову споруду — каплицю. На її будівництво знадобились десятки тисяч рублів царської доби. Багато грошей витратили й на прикрашання, адже ця каплиця з’явилася на станції не випадково. Споруду з куполами збудували на честь спасіння родини імператора у катастрофі, що сталася 17 жовтня 1888 року.

Каплицю побудували, на честь річниці молебня-подяки, який відбувся на станції Лозова. Тодішній правитель - Олександр ІІІ та його родина вціліли у залізничній катастрофі біля станції Бірки. Будівництво каплиці тривало 2 роки. Про це свідчать фото-матеріали, які розмістили на сторінці Лозівського історичного клубу імені Дмитра Яворницького у Facebook. На старих світлинах зображена каплиця, біля якої зібрались люди на богослужіння.

Відомо також, де саме була капличка. Споруду подували на місці дерев’яної будівлі ІІІ класу, повідомляється у тексті на фото. Орієнтовно, каплиця стояла на Севастопольському боці лозівського вокзалу, в декількох метрах від переходу через колії (у напрямку колій на Донбас і Крим, навпроти Площі залізничників).

Також у фототексті вказують, що каплицю збудували за проєктом архітектора Ієроніма Кітнера.

Матеріали, що використовували при будівництві, привозили з різних міст: червону цеглу - з Маріуполя, жовту - з Києва. Відомо, що дах каплиці був з аспідного (пластинчатого) покриття з помістя Катеринославського поміщика Поля. Також каплиця мала скульптури, мармурову підлогу та підвіконня. Каплицю прикрашали 7 золотих куполів, що символізували членів імператорської родини, які спаслися.

У середині каплиці стіни були пофарбовані небесним (блакитним) кольором і прикрашені ліпленнями. Під куполом на позолоченому ланцюзі висіла люстра. На стінах каплиці були ікони, що привезли з Москви — Спасителя, Божої Матері, Олександра Невського, Миколи Чудотворця, Георгія Пебедоносця та інші. Також у «міні-церкві» були 2 мармурові таблички з іменами членів родини імператора та іменами дворян, які дали гроші на будівництво.

Вартість каплиці на той час – 14 тис. 500 рублів, крім того церковне приладдя — 10 тис. рублів.

Нажаль, каплиця до нашого часу не збереглася. У радянські часи, приблизно в 30 роках 20 століття, культову споруду зруйнували.

Фото: групаЛозівського історичного клубу імені Дмитра Яворницького у Facebook


Читайте також:
Призи за фото з другою половинкою: 05745.com.ua запускає фотоконкурс до Дня закоханих

Маленький музей великого колективу: експонати історії локомотивного депо «Лозова»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#каплиця #фото #будівництво
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...