• Головна
  • Міська рада на місці церкви: яким був перший храм Лозової
15:15, 30 січня 2021 р.

Міська рада на місці церкви: яким був перший храм Лозової

Міська рада на місці церкви: яким був перший храм Лозової

Територія, на якій зараз знаходиться будівля Лозівської міської ради та двоповерхові будинки по бульвару Шевченко, має цікаву історію. На землі, де зараз живуть люди і працює влада, в кінці 19 століття побудували церкву – першу у Лозовій. Храм назвали на честь святого покровителя будівельників і знесли в часи «безбожжя», повідомили у Лозівському краєзнавчому музеї.

Перший храм Лозової заклали у травні 1887 року. Про це повідомляють у посібнику «Харьков и губерния на страницах газеты «Южный край» (1880-1918). Будівництво проводили за ініціативи начальника поштового відділення К.Н. Паперова і за гроші діючого статського радника Михайла Зарудного. Будівництво храму завершили у 1902 році.

Лозівську церкву назвали на честь Апостола Матфія — одного з 12 апостолів Ісуса Христа. Своїм святим покровителем його вважають будівельники, ковалі, теслярі, різники і кондитери; його заступництва просять безплідні подружжя, а також хлопчики, які приступають до навчання.

Храм був розташований на «Зарудней стороне» (земля належала поміщикам Зарудним – ред.), повідомляється на сайті Свято-Смоленського храму. Споруда розташовувалась на подвір’ї, біля базарної площі по вул. Большая. Нині, це ділянка між вул. Я. Мудрого (Орджонікідзе), бульв. Шевченка (вул. Жовтнева), вул. Лозовского, Первомайської.

На фотографії видно, що церква мала дзвіницю, подвір’я з будинком, озеленення деревами. Церква до наших часів не збереглась і про неї обмаль інформації.

На землі, де колись стояв храм, тепер розташовані житлові будинки та Лозівська міська рада, розповів історик, науковий співробітник Лозівського краєзнавчого музею В’ячеслав Труш

«Храм Апостола Матфія був у нинішньому подвір’ї 2-поверхівки (бульв. Шевченка 11 – ред.). Простояв він до кінця 1920 років. Храм зруйнували у радянські часи, коли вели боротьбу з церквою. Біля храму були поховання, їх теж знесли, але останки можуть і досі знаходитися на цій території», — розповів В’ячеслав Труш.

На місці знесеного храму перед Другою Світовою Війною побудували будинок культури. Перед ним була площа та пам’ятник В.І. Леніну. Про це у 2000 році розповідав журналістам телестудії «Спектор» фотограф, корінний лозівчанин Яків Якуба. (20 хв. 16 сек. на відео).

Відео: компанії "Спектр", канал Романа Деняка на YouTube

За часів німецької окупації, у БК була конюшня, біля будівлі організували військовий цвинтар, де ховали нацистських загарбників. Під час звільнення міста у 1943 році будинок культури розбомбили.

У 1950 роках на цьому місті звели житлові будинки, дитсадок і 3-поверхову будівлю міського комітету компартії. Радянські будівлі збереглись до сьогоднішнього часу. На землі, де колись молились лозівчани, працюють керівники Лозівської тергромади.

Зараз у Лозовій діють 4 храми — Свято-Смоленський, Архістратига Михаїла (жіночий монастир на Авилівці), Петро-Павлівський, ведеться будівництво Іверського храму.

Читайте також: Де була та як виглядала каплиця лозівського вокзалу

Ретро місто: Лозова 100 років тому (Фото)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#церква #апостол Матфій #лозова #храм #історія #фото
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...