• Головна
  • «Меморіалу Слави» у Лозовій 40 років: історія та фотографії
09:02, 16 вересня 2021 р.

«Меморіалу Слави» у Лозовій 40 років: історія та фотографії

 «Меморіалу Слави» у Лозовій 40 років: історія та фотографії

Перші військові поховання у центрі Лозової з’явилися 100 років тому. Саме з цього року йде відлік віку братської могили, що зараз називається «Меморіалом Слави». Нинішній вигляд меморіал набув у 1981 році, коли майдан з похованнями воїнів розширили, щоб проводити масштабні мітинги-реквієм, повідомив головний зберігач фондів Лозівського краєзнавчого музею Олександр Забуга. Майдан не тільки збільшили, а й додали гармати та пам’ятник з міді та дюралю заввишки 20 метрів. Оновленому «Меморіалу Слави» сьогодні, 16 вересня 2021 року, виповнилось 40 років.

Братську могилу у Лозовій побудували у 1954 році на місці, де вже були поховані червоноармійці у 1920 роках. Поблизу старої братської могили влаштували ще одну, де поховали воїнів 270 стрілецької, 35 і 38 гвардійських Лозівських стрілецьких дивізій, які загинули 1941, 1942 та 1943 роках, коли місто звільняли від нацистських військ. Навколо братської могили висадили сквер, а в 1967 році біля входу встановили 2 стели. Їх автором був Леонід Васильович Корженко.

Реконструювати поховання військових та встановити пам’ятник вирішили члени міського комітету КПУ у січні 1972 року, повідомив головний зберігач фондів Лозівського краєзнавчого музею Олександр Забуга. Нинішній меморіал виготовлений з міді — барельєф війн та Батьківщини-мати, дюралі — 3 колони, на яких закріплений мідний барельєф. Висота 3 колон — 20 метрів.

 «Меморіалу Слави» у Лозовій 40 років: історія та фотографії, фото-7

Автори пам’ятника — скульптор В. Литвинов, архітектор Ю.М. Шкадовський, конструктор В.О.Сухоребський 

Підніжжя пам’ятника, братська могила оздоблені мармуровими та гранітними плитами. Відкриття оновленого «Меморіалу слави» пройшло у День визволення міста від нацистських загарбників 16 вересня 1981 року.

У братській могилі «Меморіалу Слави» поховані 456 воїнів, які загинули під час визволення Лозової. Імена 140 воїнів відомі й нанесені на меморіальні дошки. На них також вписані імена воїнів-лозівчан, які загинули під час Другої світової війни й поховані в інших місцях. Загалом на плитах меморіалу вибито 1258 імен загиблих.

Фото: Лозівський краєзнавчий музей, сторінка «Лозівського історичного клубу імені Дмитра Яворницького» у Facebook

Ми є у Telegram. Приєднуйтесь, на вас чекають тільки перевірені новини

Читайте також: Кістка мамонта та найдоступніші екскурсії: ТОП 5 фактів про Лозівський краєзнавчий музей

Новий артефакт музею: звідки у Лозовій взявся камінь з давньоєврейським надписом

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#«Меморіал Слави» #братська могила #поховання
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...