• Головна
  • Історія успіху Лозівщини: як об’єднувалась одна з найбільших громад в Україні
15:33, 5 липня 2021 р.

Історія успіху Лозівщини: як об’єднувалась одна з найбільших громад в Україні

Історія успіху Лозівщини: як об’єднувалась одна з найбільших громад в Україні

Лозівська громада одна з найбільших громад в Україні. До Лозової приєднались 19 колишніх сільських та селищних рад, це 75 населених пунктів. Процедуру приєднання Лозова почала одна з перших в Україні. Як проходив процес об’єднання, з якими проблемами довелося зіштовхнутися, і які вдалося вирішити розповів секретар Лозівської міськради Юрій Кушнір.

  • Чернігівський старостинський округ – 2 роки з Лозовою

У Чергнігівському старостинському округу Лозівської тергромади мешкають 600 людей. Приєднатися до Лозової мешканці Чернігівського вирішили майже одностайно. Староста округу Тетяна Максюта розповіла, що завдяки об’єднанню село змінилося, бо зробили чимало – зокрема дорогу, що проходить через село, а завдяки обласному конкурсу мініпроєктів «Разом у майбутнє» встановили дитмайданчик.

Також після об’єднання вирішили проблеми із свердловиною, обладнали комп’ютерний клас, закупили меблі у дитсадок та школу та прикрасили зупинки. Вони стали своєрідною візитівкою Чернігівського, кажуть місцеві жителі.

  • Як відбувалось приєднання Лозівської тергромади

За перспективним планом, на Лозівщині мало бути 2 громади – з центрами у Лозовій та Краснопавлівці. Але на початку травня 2018 року Президент України ухвалив зміни до законодавства і визначив міста обласного значення центрами спроможних громад, що дозволило приєднуватися, а не об’єднуватися. Практично в усіх селищних радах відбулись громадські слухання, де розглядали можливість приєднання до Лозової.

Таким чином, у серпні 2018 року до Лозової приєдналися перші сільські та селищні ради, що входили до громади за перспективним планом, розповів секретар Лозівської міськради Юрій Кушнір. Після цього ще 8 громад, захотіли приєднатися до Лозової, але вони не входили до громади за перспективним планом, тому почався процес його зміни, згадує Юрій Кушнір.

«Таким чином міський голова Сергій Зеленський дійшов до Кабміну, внесли зміни до перспективного плану і відкрився шлях до приєднання «другої хвилі» населених пунктів, ті, що за перспективним планом мали ввійти до Краснопавлівки. Це Артільне, Садове, Тихопілля, Єлизаветівка, Бунакове, Павлівка Друга», – розповів керівник.

Під час приєднання потрібно було витримати всі процедури, підготувати багато документації, яку ретельно перевіряли. Порушень не виявили, тому з 2019 року Лозівська громада «живе», як одна спроможна родина, говорить Юрій Кушнір.

  • «Руйнівники міфів», або як лозівські спеціалісти розвіювали страхи жителів району

Чи не найбільше, під час об’єднання, людей турбувало віддалення від них послуг. Жителі Лозівського району також боялися, що в них заберуть гроші і всі питання вирішуватимуть на території міста.

«Одні із «страшилок», які турбували людей, що в них заберуть всі гроші, на сільраді повісять замок, і з усіх питань, доведеться їздити у місто. Розвінчати ці міфи було важко, ми приводили приклади інших громад, їздили у Мерефу, Нову Водолагу», – розповів Юрій Кушнір.

Спеціалісти з міськради окремо працювали із сільськими і селищними головами, напрацьовували структуру службовців, які надаватимуть послуги на території старостинських округів, говорить Юрій Кушнір. Це робили для того, щоб люди не їздили за довідками та іншими адмінпослугами у місто.

«Ми перші в Україні створили «Відділ по забезпеченню діяльності старостинських округів», тобто, є керівник відділу, який знаходиться тут і координує діяльність всіх старостинських округів. Є спеціаліст з надання довідок, є спеціаліст з соціальних питань і благоустрою. Є практика виїзду ЦНАПу на територію округів, де люди можуть подати на приватизацію землі, та інші питання, які треба вирішити», – розповідає секретар Лозівської міськради.

Юрій Кушнір запевнив, що скарг немає. За його словами, практика показує, що людям зручніше приїхати у своїх справах у місто і заодно вирішити питання і отримати адміністративну послугу у Лозовій. Однак, щоб жителям віддалених сіл було зручніше, за Програмою «U-LEAD з Європою» Лозівська громада безкоштовно отримала мобільний ЦНАП. Він обслуговує мешканців 24 віддалених населених пунктів Лозівської тергромади. Людям надають 211 адміністративних послуг. Спецавтомобіль мобільного ЦНАПу (на базі мікроавтобусу Ford) облаштований двома робочими місцями, офісною технікою, платіжним терміналом, пандусом, кондиціонером, системою обігріву, відеоспостереженням. Для людей з особливими потребами придбали спеціальне обладнання, щоб фахівці могли обслуговувати їх вдома.

  • Плюси і мінуси об’єднання
  • Гроші

Одна з переваг об’єднання для сільських територій на Лозівщині – надходження податку на доходи фізичних осіб до місцевого бюджету, а не до районного, як це було раніше. Тоді районна влада вирішувала, скільки і куди грошей спрямувати, розповів керівник.

Крім того, у 2019 році Лозівська громада отримала інфраструктурну субвенцію – 10 млн. грн.. Гроші вдалося отримати саме тому, що це була приєднана громада. За гроші субвенції придбали вартісний апарат УЗД і техніку для КП «Еко-Сан» для дорожніх робіт, прибирання, і монтажу вуличного освітлення. Якби ми не були ОТГ, цю техніку і медичне обладнання придбати не змогли б.

  • Осучаснення

Мережа освіти і культури сіл та селищ перейшла до ОТГ. Бібліотеки були у жахливому стані, зараз їх усі осучаснили.

«Ми йдемо шляхом оптимізації використання приміщень. Щоб в одному приміщенні і старокруг, і бібліотека і амбулаторія, і поштове відділення. Наприклад, так в Олександрівці (Шатівський округ), все було розкидане, звели все між собою, відремонтували дах, замінили систему опалення. Туди вже приємно зайти і все поруч. Схожа ситуація у Перемозькому старокрузі, ефективне використання приміщень», – наголосив Юрій Кушнір.

  • Конкурс міні-проєктів та гранти

Управління економіки міської ради допомагає сільрадам складати заявки для обласного конкурсу «Разом у майбутнє». Раніше сільрадам могли відхилити заявку, якщо, наприклад, вона була неправильною. Тепер у міськраді допомагають зробити SWOT-аналіз та здійснюють супровід проєктних заявок.

«У сільрад не було спроможності створювати умови і ефективно використовувати кошти, освоювати їх. Кадрів не було», —  запевнив спеціаліст.

  • Проблеми та можливості

Юрій Кушнір говорить, що завдяки об’єднанню одразу вирішити всі проблеми не вдалося, але багато проблемних питань таки вийшло владнати. Наприклад, у Чернігівському роками не вирішувалась ситуація із свердловинами, протягом 2 тижнів це питання вирішили. Крім того, є проблеми, які влада на місці вирішити не може.

«Є проблеми, які не в компетенції органів місцевого самоврядування, – промисловість, робочі місця. Держава, вважає, що у нас з’явилось стільки ресурсів, що можна деякі державні зобов’язання можна перекласти на органи місцевого самоврядування. Це не так. Наприклад, в освіті. Потребує перегляду формула розрахунку освітньої субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на виплату зарплати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти», – зазначив Юрій Кушнір.

Зараз Лозівська громада налічує 19 округів та входить до 15 найбільших громад України.Переймати досвід об’єднання лозівчан приїздили з Ізюму, Куп’янська, Чугуєва, з Сумської і Полтавської областей.

Юрій Кушнір говорить, що громада має перспективи і можливості розвиватися та робити життя людей комфортнішим та кращим.

У липні минулого року Верховна Рада створила на Харківщині нові райони у складі територій Біляївської сільської, Близнюківської селищної, Лозівської міської, Олексіївської сільської, Первомайської міської, територіальних громад (з адміністративним центром у місті Лозова). Тож більшою стала не лише громада, а й Лозівський район.

Зображення: сайт Харківської обласної ради

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернігівське #Лозівська громада #об'єднання
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...