• Головна
  • Міський автопарк: яким був перший автобус у Лозовій
14:34, 13 березня 2021 р.

Міський автопарк: яким був перший автобус у Лозовій

Міський автопарк: яким був перший автобус у Лозовій

Більше пів століття у Лозовій здійснюють пасажирські перевезення. Люди звикли, що містом курсують таксі і автобуси за допомогою яких можна пересуватись швидко і з комфортом. Однак колись цього в Лозовій не було, розповів лозівчанин Григорій Бутенко. Він з 1975 року працював водієм міського автопарку, що обслуговував лозівські підприємства, магазини та першим став возити пасажирів автобусами і таксі. Григорій Васильович показав фотографії АТП № 20341 та поділився спогадами про роботу.

  • Перший автопарк у Лозовій

Лозівчанин Григорій Бутенко пригадує своє дитинство, коли автотранспорту у Лозовій майже не було. Замість автомобілів були брички на конях.

«Я пам’ятаю, як по нашій вулиці Радянській люди кіньми їздили до базарю. Він тоді був по нинішній вул. Ломоносова біля магазину «Салют». Масово машини почали з’являтися після Другої Світової війни», — говорить Григорій Бутенко.

Перший автопарк у Лозовій з’явився у липні 1947 року. В автопарку водії працювали на перших автомобілях — «полуторках», такою була народна назва вантажівки марки ГАЗ-АА. Автівка була з дерев’яною кабіною дерев’яним кузовом.

"Полуторки" отримали з армії. Багато автівок пройшли бойовий шлях до Берліну, зазначають у архівних записах АТП № 20341. Вантажівки обслуговували лозівську міжрайбазу, де розвозили різні товари до магазинів і брали участь у зборі врожаїв. Згодом, лозівський автопарк оновлювався, водії працювали на вантажівках ГАЗ, ЗІЛ, Камаз.

Лозівське АТП № 20341 (автотранспортне підприємство) мало не тільки парк вантажних автомобілів, а й пасажирський парк — автобуси.

  • Перший лозівський автобус

Пасажирські перевезення автобусами у Лозовій почалось у 50 роках. Тоді лозівчан возили радянськими автобусами ЗіС. На світлині Григорія Бутенка — перший у Лозовій комфортабельний пасажирський автобус ЗіС — 155. Першим його водієм був Іван Микитович Хижко. На другому знімку автобус ЗІЛ проїжджає на фоні кінотеатру «Восток», який ще будують.

Григорій Бутенко пригадує, як 7-річним хлопчиком їздив таким автобусом у село. Подорожі запам’ятались задухою, пилюкою, адже автобуси возили людей з Лозової ґрунтовими дорогами. Асфальтованих доріг тоді не було.

«Їздили по ґрунтовій дорозі, яку часто рівняли грейдером. Асфальту не було, здіймалась пилюка. І ось так через Нову Іванівку, Петропілля, Миколаївку і аж до Копанів доїжджали, а з Копанів назад. І ще ходили автобуси на Чернявщину (Дніпропетровська обл.)», — говорить Григорій Бутенко.

У Лозовій пасажирські автобуси ходили за кільцевим маршрутом, він з тих часів майже не змінився. Тільки автобуси не доїжджали до хлібзаводу і міськгазу, а прямували повз Ліцей № 11, автозаправку і через «трубу» на Авилівку.

В автобусному парку оновлювався модельний ряд. Містом курсували автобуси ГАЗ, ПАЗ, ЛіАЗ, Ікарус. У 90 з'явились автобуси MAN, їх записували і переганяли в Україну з Німеччини.

  • Перше міське таксі

У 70 роках у Лозовій з’являється таксі. Таксопарк був розташований в тому ж АТП № 20341, так як підприємство було змішаного типу, говорить Григорій Бутенко.

«У таксопарку було біля 12 автомобілів — «Волга» (ГАЗ - 21), «Побєда» (ГАЗ-М-20). У кінці 70 років з’явились більш нові — «Волга» (ГАЗ - 24)», — говорить лозівчанин.

Щоб потрапити на роботу до автобази, треба було пройти спеціальну підготовку для водіїв, напрацювати стаж не менше 3 років, говорить Григорій Бутенко. Водій, який отримував 2 клас, мав право керувати пасажирським автобусом чи працювати у таксі.

Зараз автопідприємство продовжує працювати, як приватне. Воно було першим у Лозовій, з якого почалось автотранспортне життя міста.

Редакція сайту 05745.com.ua дякує Григорію Бутенку за фото і спогади

Читайте також: Міська рада на місці церкви: яким був перший храм Лозової

Храм на гроші поміщиці і царя: як у Лозовій з’явилась друга церква

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#автобуси #вантажівки #атп #автопарк лозової #історія
Високі оцінки користувачів за Достоверность
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...